Zawsze grają do jednej bramki

09/05/2016

NT_1_Football_4

Praca w Centrum Dystrybucyjnym jest jak gra zespołowa – trzeba być zgranym, dokładnym i szybkim. O tym, jak wspólna gra w piłkę nożną wpływa na pracę w jednym zespole, opowiada Maciej Frątczak, kierownik zmiany w Dziale Dystrybucji oraz kapitan drużyny.

Jak to się stało, że paru kolegów z pracy nagle postanowiło założyć drużynę piłkarską?
Nasza drużyna, wtedy zapalonych amatorów piłkarzy, powstała w lipcu ubiegłego roku, a pierwsza wspólna gra na Orliku odbyła się dokładnie 26 lipca. To ja zainicjowałem tę zabawę. Podczas jednej z rozmów z Marcinem Jaskółką, obecnym menadżerem Centrum Dystrybucji w Teresinie (wtedy menadżerem operacyjnym w Gliwicach), o swoich dokonaniach i sukcesach właśnie w tej dyscyplinie sportu, stwierdziliśmy, że fajnie byłoby spotkać się na boisku i pobiegać dla zdrowia. Po puszczeniu informacji w eter i zebraniu chętnych osób, zarezerwowaliśmy boisko na Orliku i szlifowaliśmy formę. Pamiętnej niedzieli na boisku w Gliwicach zebrało się 15 zapaleńców i biegało przez 2 godziny za piłką. Po kilku dniach w pracy humor jeszcze bardziej nam dopisywał, bo widzieliśmy, że koledzy z drużyny mają problem, by wejść po schodach ze względu na zakwasy. 🙂

Ale to chyba Was nie zniechęciło?
Wręcz przeciwnie. Teraz spotykamy się raz w tygodniu – zazwyczaj w niedzielę, kiedy większość z nas ma dzień wolny. Jednakże są tacy, którzy zaraz po treningu na hali jadą do pracy, by pakować towar, który ma trafić do sklepów. Jestem pełen podziwu dla nich. Co do lokalizacji, zaczynaliśmy trenować na Orliku, a zimą przenieśliśmy się na halę.

Bierzecie udział w różnych rozgrywkach i turniejach?
Oczywiście, że tak! 27 lutego odbyły się Halowe Mistrzostwa Marketów w Rybniku–Boguszowicach. W turnieju wzięło udział 16 drużyn z całego kraju, m.in. z Kielc, Wrocławia, Łodzi, Kędzierzyna-Koźla, Jastrzębia-Zdroju. Zajęliśmy tam 3. miejsce! Do tej pory wzięliśmy udział w 4 turniejach: O puchar prezesa klubu Pogoni Ruda Śląska na Orliku (6. miejsce), w Mistrzostwach Polski Marketów 2015 na Orliku (3. miejsce), w 3. Business Champions League na hali (2. miejsce w finale pocieszenia) oraz 4. Halowych Mistrzostwa Marketów (3. miejsce). W najbliższym czasie będziemy brać również udział w turnieju „DECATHLON Business Champions League 2016”, który odbywa się w Wodzisławiu Śląskim.

Pierwsze sukcesy to chyba wielka radość?
Sukcesem dla nas wszystkich jest to, że – pomimo obowiązków zawodowych i rodzinnych – już od ponad pół roku co tydzień trenujemy i razem spędzamy czas. Osiągnięciami są oczywiście 2 brązowe medale przywiezione z Wodzisławia i Rybnika, wywalczone na Mistrzostwach Marketów na Hali i Mistrzostwach Marketów na Orliku. Od organizatorów tych imprez usłyszeliśmy dużo pochlebnych słów o naszej drużynie, a najbardziej budująca była wypowiedź po turnieju na hali, że jesteśmy najbardziej zgraną drużyną. A jeśli chodzi o indywidualnie osiągnięcia, to mamy na koncie: najpiękniejszą bramkę rundy rewanżowej Business Champions League Dawida Buryczka, przyznany mi tytuł najlepszego zawodnika rundy rewanżowej Business Champions League oraz tytuł najlepszego bramkarza Mistrzostw Polski Marketów na Orliku dla Marcina Jaskółki, który nie wpuścił wtedy do „siatki” ani jednej piłki.

Od niedawna macie nowe koszulki i logo. Jak Wam się podobają?
Według mnie koszulki są porządne, a logo bardzo fajne! Zresztą logotypy zaprojektował nasz kolega Marcin Pieczyk z DC Gliwice. Okazało się, że osoby, które siedzą tuż obok nas, biurko w biurko, robią rzeczy, a których nie mamy pojęcia.

Poza kondycją, co Wam daje gra w piłkę nożną?
Gra w piłkę nożną zawsze sprawiała mi przyjemność i była odskocznią od codzienności. Cieszę się, że aktywnie spędzam czas i poznaję bliżej kolegów. W pracy nie mamy tyle czasu, aby usiąść i porozmawiać. Pewnie oni mają podobne odczucia.

Jak gra w jednej drużynie wpływa na pracę w jednym zespole?
Ułatwia rozwiązywanie problemów, które napotykamy podczas codziennej pracy. Mamy dobry kontakt, wiemy o sobie więcej, a więc szybciej znajdujemy wspólne rozwiązanie danego problemu. Co więcej, każdy organizuje coś innego na nasze spotkania i jest odpowiedzialny za inną kwestię. W pracy jest podobnie – ktoś musi wpuścić dostawę do DC, ktoś inny przyjąć, a kolejny pracownik załadować ją i wysłać do sklepu. Odkąd gramy razem, praca stała się łatwiejsza i sprawia więcej przyjemności.

Marcin Pieczyk, kontroler zapasów DC Gliwice
„Najpierw zostałem poproszony o przygotowanie profesjonalnego logo, by dało się je wydrukować na koszulkach, w których grają koledzy z Centrum Dystrybucyjnego w Gliwicach. Zajmowałem się już wcześniej podobnymi rzeczami, stąd właśnie do mnie zwrócono się z taką prośbą. Logo przygotowałem „od A do Z” – wykonałem projekt, a potem zrealizowałem go w programie graficznym. Przygotowałem nawet parę koncepcji, z których wybrano 2 – logo znajdzie się w okolicach piersi na lewej lub prawej stronie. Natomiast pomysł na odświeżenie koszulek zrodził się w trakcie. Przy okazji prac nad nową koncepcją wizualną wprowadziłem swoje zmiany do wyglądu dawnego stroju i tym sposobem powstały nowe koszulki, w których, mam nadzieję, będą mogli wkrótce zaprezentować się moi koledzy z DC.”